Crisis Cleanup - Always-Ready Disaster Relief Mapping and Work Coordination #150
Labels
No Label
app-basic
app-ckan
app-crisiscleanup
app-cts
app-decidim
app-dhis2
app-frontlinesms
app-gnuhealth
app-kanboard
app-mifosx
app-motech
app-odoo
app-opendatakit
app-pandora
app-sahana
app-seeddms
app-sigmah
app-taarifa
app-ushahidi
critical
CZ
documentation
Doing
enhancement
GMaps
info
Mapbox
needinfo
new-app
OSM
performance
QGIS
regression
suggestion
To Do
upstream
No Milestone
No project
No Assignees
1 Participants
Notifications
Due Date
No due date set.
Dependencies
No dependencies set.
Reference: Disassembler/Spotter-VM#150
Loading…
Reference in New Issue
Block a user
No description provided.
Delete Branch "%!s()"
Deleting a branch is permanent. Although the deleted branch may continue to exist for a short time before it actually gets removed, it CANNOT be undone in most cases. Continue?
web
https://www.crisiscleanup.org
code
https://github.com/CrisisCleanup/crisiscleanup
Na Crisis Cleanupu dělám už nějakou dobu, protože byl v původním návrhu. Poslední dva dny na něm dělám intenzivněji a uděluji mu cenu za nejhůře integrovatelnou aplikaci, která se mi zatím kdy dostala pod ruku.
Nejen, že potřebuje konkrétní verzi Ruby, kterou nemám ani v Debianích ani v oficiálních balících, protože je příliš stará, ale navíc potřebuje asi 50 závislostí a používá nodejs jako javascriptový engine. Je to přesně takový ten typ frikulínské aplikace, která se napíše za použití miliónu externích závislostí z nichž z každé volá tak jednu nebo dvě funkce a za použití cutting-edge technologií a frameworků, po kterých za tři měsíce neštěkne ani pes.
Instalovat se dá buď jako 1,2 GB balastu v Docker imagích (LXC není podporováno) nebo jako cca 700 MB balastu v custom-compiled ruby runtime a knihovnách. Ani jeden ze scénářů mi nepřipadá jako uspokojivě urdžovatelný. Za cca 15 hodin čistého času jsem ještě nebyl schopen aplikaci rozjet. Ne, že bych nevěděl jak, protože instrukce jsou dobré a až směšně krátké, ale prostě protože byly všechny závislosti ustanoveny v roce 2015, nejsem stavu je na letošním moderním systému replikovat. Cítím, že jsem k cíli blízko, ale dneska už si od toho dám pauzu, jinak si tu vzteky rozkoušu pracovní stůl.
:)) ... ok, na další rozhodnutí co s tím, se budu těšit. To je zajímavý, že o takových kulišárnách se nikdy v dokumentacích nepíše.
Hurá. Už jsem to konečně rozjel. Jen tak pro info, Crisis Cleanup používá 5 různých balíčkovacích manažerů (aptitude, gem, builder, npm, yarn) a disku to pak vypadá takto:
Celkem tedy cca 1.3 GB což je zhruba tolik, kolik zabírá celý operační systém se všemi ostatními aplikacemi, které jsme doposud instalovali. Pokud byste tedy hledal kandidáta na vyřazení z VM, Crisis Cleanup je jasným favoritem.
Teď to dám trochu do kupy, zkusím rozjet pod non-rootem, zabezpečím a jak budu mít nainstalováno i na Vámi přístupné VM, dám vědět.
heh... pěkné. No tak jak to čtu, žádnej festival to asi nebude, prolezu aplikaci a pak to rozetneme.
díky!
Crisis Cleanup přidán v commitu
bccad19b5a
. Nakonec jsem trochu zariskoval a místo tanečků kolem instalace vyžadované verze Ruby jsem upravil requirement aplikace a použil Ruby z repozitáře OS. Nevím jak moc velký faul to je, protože nejsem Rubyista, ale je deprecation cyklus vyřešený alespoň tak jako v pythonu nebo i pitomém PHP, mělo by to fungovat. Z 1.3 GB jsem se díky tomu dostal na 980 MB. Sice to není pořád žádná hitparáda, ale těch 300 MB se dá rozhodně využít smysluplněji.closed
už na to koukám. Mám několik dotazů, z kterých pak vyplyne nějaký lepší posudek co s tím. Bodově:
stálo by zato urobit branch celého kódu a ten pak modifikovat? (předpokládám že licenčně to je OK)
CC je orientován na USA, je teď nějaké první schvalování pro registraci a vstup směrováno na provozovatele CC? Dá se to nějak modifikovat? Tj. potřebuji aby administrační věci a kontaktní formulář na pomoc byly pod kontrolou lokálního admina. Kam se nyní pošle první registrace? Kam se posílá dotaz na help? Jaký poštovní server to má nastavené?
jaký je technický potenciál to lokalizovat? Tj. komplikované / snadné? Lokalizace by musela být i lehce ve funkcích, nejen jazyková.
je pro případnou další existenci možné udržet tento kontejner v nějaké "zakonzervované formě" tj. není jisté, zda se to udrží jako stabilní SW ve VM, ale pokud by došlo na poptávku, bylo by možné to rychle vyarchivovat a zprovoznit?
jakým způsobem se vyrábí první (a libovolně nový) incident? Kdo ho nastavuje, případně je na to nějaké GUI, nebo to je nějaká jednorázová záležitost settingu?
nastavuje se někde landing mapa, tj. co se uvidí první (teď USA) předpokládám že to může být určeno souřadnicemi Lat-Lon. nebo nějakým Google URL. Mapa u konkrétních případů se údajně zobrazuje na základě PSČ.
tahá aplikace něco z internetu kromě google mapy a YT videa?
odesílá něco aplikace ven? (api key, e-maily, url, nějaká jiná data?)
=> poběží teď aplikace i offline? (pochopitelně by nebyla vidět googlemapa, bylo by vidět alespň GUI a data?)
první dojmy +/-
PLUS ideově to je přesně na situace typu povodně, nebo vichřice, kde už to přesáhne lokální jednotlivé události a probíhá záchranářská a likvidační činnost prostřednictvím NNO nebo místních zastupitelstev. V tu chvíli by to bylo zajímavé.
PLUS - export dat KML a CSV... KML sice není zázrak, ale dá se případně konvertovat na něco jiného
MÍNUS app není vymyšlena jako nezávislá na lokalitě, je stavěná na USA, v jiných zemích nutně musí být modifikovnána (nevim jak moc)
MÍNUS nevím jak moc jsou tvůrci otevření k cizímu rozvoji. Zatím to na mě dělá dojem, že jak vývoj, tak provoz chtějí mít trochu pod kontrolou, ale můžu se mýlit.
MÍNUS zatím nevím, jak jsou použitelné některé funkce, jako PDF formuláře atd. (viz video)
MÍNUS výše zmíněný bordel s kódem. Nestojím o extrémní trápení programátora s každým novým updatem. Pokud by existovala stabilní verze, může zůstat jak je. Pokud to ovšem je z principu možné vzhledem k vývoji okolí (?)
MÍNUS použita Google mapa a api. Nečekám, že by s to šlo snadno předělat na OSM
mentioned in commit
f3286c9222
Licenčně je to Apache 2.0, což znamená "Dělejte si, co chcete, ale nežalujte autora a nenárokujte si patenty." Jestli má smysl forkovat záleží na tom jak moc chcete aplikaci modifikovat a využívat. A taky na tom, jestli ji pro Vás má kdo psát :)
Naprosto netuším. Je tam asi 30 hipstatechnologií s kchůl názvy přes sebe (Babel, Devise, Circle, NewRelic, Rails, Rake, Sidekiq, Unicorn, Webpacker, Yarn, ...), z nichž neznám vůbec žádnou.
Soubory s lokalizacemi tutok, jinak viz předchozí odpověď.
Jasně. Prostě nechám soubory v repozitáři, ale nebudu volat instalační skript CrisisCleanupu z hlavního instalačního skriptu.
Nejspíš Admin -> Legacy models -> Legacy events
Dál ještě kontaktní formulář ze zendesk.com a hromada odkazů v menu vede taky někam ven.
Aplikace offline běží. Nezdá se, že by se data odesílala ven, ale nezkoušel jsem ji nijak zhusta používat.
Celkově z té aplikace nemám moc dobrý pocit. Opensource se zdá být skutečně jen kód. Použití je značně obskurní a neexistuje žádná dokumentace k instalaci nebo nastavení.
Jasné... Myslím že teď nebudeme dál řešit. Já si to ještě proklikám, ale další činnost odložím na rok 2058 :)) na VM ji tedy zatím nechte běžící, zneviditelnit se to dá vždycky.
S tou konzervací - nevím jak to je vymyšlené na Githubu, ale předpokládám, že když se někdo rozhodne uzavřít, nebo zrušit svůj projekt, tak už si naše instalační skripty nic nestáhnou. Takže stojím alespoň o zálohu kompletního zdroje, ten uložit do vlastního repozitáře. Jelikož jim probíhá vývoj, je snadné si kdykoliv později udělat update. Nebo neudělat - a zůstane alespoň poslední verze kódu.
Pro mne může být CC ideovou inspirací. Je totiž velmi těžké vysvětlovat komukoliv "vzletnou myšlenku, kterou nikdy neviděl a nemám ji jak ukázat" a mnohem lehčí je prostě ukázat ji. Třeba později najdu programátora, který to naprogramuje celé znovu, lépe a radostněji.
Práci samozřejmě počítám.
CC forknut na GitHubu. Když ho teď původní maintainer zruší, u nás zůstane. Teoreticky bychom to tak mohli pro sichr udělat se vším softwarem. Zároveň by to zjednodušilo zmražování verzí a případné updaty, při kterých bychom pustili jen to, co máme otestované a víme, že nám v nové verzi funguje.
ano, jsem pro, abychom po první instalaci a rozchození dělali fork na githubu. Zvlášť když to je nějaký UFO SW, který může mít nejisté pokračování. Samozřejmě dál s ochotou podílet se na veřejném vývoji jednotlivých apps. Zavedené a stabilní SW není třeba zálohovat za každou cenu.
(logiku synchronizování všeho se vším ku prospěchu vývoje ještě moc neznám, ale spoléhám, že github to má vymyšlené a dokážete to efektivně používat) Případně vyladíme postupy.
added ~28 label
added ~27 label
hm, po vytvoření legacy Eventu se tam má editovat zadávací formulář, je tam hotový nějaký template, který má v poznámce, že to je Heroku Format. V náhledu se form ukáže, v GUI se bohužel neukáže. Víc jsem to nezkoumal.
Takže jestli CC je závislý na platformě Heroku, tak jsou to hovada... :(
changed milestone to %1
Skupina stojící za CrisisCleanup kompletně přepracovala útroby aplikace a vydala jako CrisisCleanup 3 - https://github.com/CrisisCleanup/crisiscleanup-web - zatím je vývoj v beta fázi, takže se ještě může mnohé změnit, nicméně pokud budete mít zájem, můžu upgradovat předchozí skripty a novou verzi nainstalovat a poskytnout k testování.
aha... díky za info. Tak nějaký lehce rezervovaný zájem bych měl... Můžete na to prosím mrknout i později.
Nemohu soudit kam to posunuli, ale pokud to dělá stejná parta lidí, nečekám zas až tak radikální zlepšení. Tak uvidíme ... :)
Sehnal jsem nové screeny z nové verze CC... takže asi k nějaké změně došlo, prosím zkuste to tedy nějak obživnout.
(i zde mne zajímá možnost mojí lokalizace, tedy pokud v této věci tvůrci něco zlepšili-umožnili... )
reopened
Až se CC přehoupne do nějaké stabilní fáze, tak náš starý fork na githubu nebude potřeba, nanejvýš uděláme fork nové verze jako zálohu. (mam pocit, že se CC chystá na nějakou komerční uzavřenou budoucnost, buhví kam by pak zmizel)
Prozatím budu pokračovat s obezřetnou vyčkávací taktikou... a pokud v CC nebude nějaký normální způsob použití mapy v ČR, nikoliv v USA, tak to je pro moje používání trochu nepraktické :)
mam pocit, že se CC chystá na nějakou komerční uzavřenou budoucnost - No já mám pocit, že se nechystá, že už tam je. Ten Crisis Cleanup 3 Web Client je skutečně jen webový ksicht.
Neinstaluje se k němu žádná databáze a v konfiguraci se nastavují jakési API endpointy, které při nastavení prostředí pro vývoj vedou na https://dev-api.crisiscleanup.services a na produkci pak https://prod-api.crisiscleanup.services . Ta volání, která se provádějí, nemají žádné v kódu žádné odpovídající definice mimo onoho klientského volání venkovní URL. Třešinkou na dortu pak je, že jak testovací, tak i produkční instance mají od včerejška prošlé TLS certifikáty.
hm, no tak to pro nás asi znamená konec CC. Na fejsbuku hlavní developer CC vyvíjí zvýšenou aktivitu, zřejmě tedy provádí selfpromo a loví budoucí zájemce.
Tak můžete se na FB zkusit nenápadně otřít. Říct, že web client vypadá moc hezky a zeptat se, kdy budou k dispozici i zdrojáky k serverové části.
unassigned @Disassembler
Hi Aaron, the new concept of CC looks very nice!
Can I ask if CC is still an open-source project including a server code? I would like to contribute by localizing into a new language for a non-profit project. What can I do for it?
best regards, J.
thanks for reply 🙂 yes, I welcome your guide to translation. I´m from Czech republic / Europe, so my language is Czech. The background of idea is, that CC is valuable for Czech NGOs that works on local or foreign disaster events. Is it interesting for CC developing?
Hello Aaaron,
regarding the FB message, I´d like to ask you to join Your Google doc about translating and contributing.
Im in contact with few NGOs in Czech Republic, but their experience with software-like CC is poor at the moment. They use a few usual sw tools for relief response... and thei waiting for something better to use on local environment.
I have a first experience with CC test deployment, but I see that some parts of server code is not available on the git repository.
Could you a little bit enlight me about API endpoints that leads to https://dev-api.crisiscleanup.services and production endpoints lead to https://prod-api.crisiscleanup.services .
is that code available somewhere?
thanks
best regards
Jiri Podhorecky
My Git account is https://github.com/trendspotter
an Im contributor others sw too..
Aaron Titus:
... no co na to říct.. já nevim. Pak se mi chce asi na něco zeptat na Slacku, jsem zvědav jestli projdu...
no, tak proběhl chat s Aaron Titus, zmínil jsem se, že bych rád počeštil CC a později možná nějak pomohl. Zatím se vyjadřuje vstřícně, je vidět že má nouzi o lidi na vývoj a asi i o peníze na celý projekt. Sice říkal, že dostal nějaký malý grant, ale asi to nebude moc. Já na to, že od něj peníze nepotřebuji ... (no musel jsem trochu zamachrovat)
Navrhl jsem mu, že se pokusím nejdřív přeložit češtinu v jeho tabulce a pak se dál uvidí... Až to udělám, zjistím, zda bude zájem o nějaké další kroky...
Vpodstatě by byl schopný vás hned úkolovat, ale naznačil jsem že máte zaměstnání a tak bude lepší nejdřív ten muj překlad. Takže se zatím nebojte, pořád jsme v obezřetné fázi.
To, co mne mimochodem zaujalo byl jeho postřeh o tom, že aby CC fungoval, potřebuje spolupracující NGO. Ale to je vyjímka, protože většina NGO se chová jako konkurenti. To je postřeh, který je velmi znalý podstaty věci. Možná že ho "trápí" podobná situace jako mě.
Pokud by to vypadalo, že s ním je rozumná řeč, posunu to pak dál a uvidíme jestli se dočkám i zdrojáků.
další postup tedy navrhuji: Počeštím tu google tabulku. Pak jí on nahraje na jeho demo, uvidime jak to dopadne, možná s nim budu diskutovat o nějakém metrickém vs. imperiálním systému jednotek, nebo o dalším přistrouhání.
Co se týče výše nahraných screenů, tak to je zatím pouze grafický návrh od nějaké dobrovolné grafičky. On sám zatim asi neví, kde na to sežene nějakého pracanta, který by mu dodělal frontend.
Když později otevřu další diskusi, zeptám se ho, jestli by stál o nějakou užitečnou dockerizaci, nebo debug. Pokud ano, bude zřejmě muset předvést kompletní kód. Mohl bych mu říct o záměru s VM, zatím ale ještě nevím jak přesně.
Podle vývoje událostí usoudím, jestli je tu šance na pokračování, nebo není. Kdyby vznikl nějaký zásadní licenční problém... tak se nedá svítit, zůstane mu čeština a CC bude pouze jeho. Online.
Na vaší práci by to teď asi nemělo mít zdržující vliv, .. pokud se to povleče na dlouho, tak prostě CC usne a probudíme to jindy.
Jop, nemám k tomu výhrad. Dokud nemám v rukách kód, tak s tím stejně hnout nemůžu. V repozitáři zatím nechám tu starou verzi 2, když už na ni máme hotové skripty.
changed title from Crisis Cleanup - {-k instalaci-} to Crisis Cleanup - {+Always-Ready Disaster Relief Mapping and Work Coordination+}
odkládám si prezentaci od Aaron Titus.
https://youtu.be/fBLOtCv4_Kc
"Prezentace také navrhuje 11 možných prozatímních obchodních modelů, které mohou pomoci vytvořit udržitelnou humanitární technologii."
podvědomě jsem vnímal už dříve, že současné byznysmodely poskytovaných služeb jsou v krizových podmínkách neudržitelné. Takže Aaron to pro mne formuluje docela fajn. Bojuje za CC ale má jednoznačně unikátní zkušenost naproti jiným "dobře financovaným projektům" Připadá mi jako velkej srdcař který ví co dělá.
Important Update: To support the COVID-19 Response, Crisis Cleanup will undergo a MAJOR upgrade this week. The current website will be temporarily disabled tomorrow afternoon at 3:00pm Mountain (Tuesday, 3/24).
Starting at that time, our dedicated team will begin migrating the database and implementing Crisis Cleanup Version 3.0-alpha. We expect that the new site will be functioning sometime over the weekend.
Perhaps the best way to think about it is that Crisis Cleanup 2.0 is about to go into its cocoon. It will emerge as a beautiful butterfly a few days later. At that time we will be ready to support a national voluntary response to COVID-19.
We will keep you updated on the status of the site. Seriously, y'all are going to love it.
Tohle issue asi splnilo svůj účel už dávno (integrace verze 2), takže zavírám. Případné pokračování v samostatném issue až (jestli) se objeví serverová část pro verzi 3.
closed